Prawo jest obecne w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Dzięki zdefiniowaniu przywilejów oraz obowiązków każdego obywatela możliwe jest rozstrzyganie spraw spornych różnego typu. Obecnie wyróżniamy kilka typów prawa, a każde z nich jest odpowiedzialne za inny obszar. Najbardziej rozbudowane jest jednak prawo cywilne, które definiuje stosunki majątkowe i niemajątkowe pomiędzy podmiotami. Co warto wiedzieć na temat tej gałęzi prawa i gdzie się ją stosuje?

Zakres prawa cywilnego

Prawo cywilne stanowi bardzo ważną gałąź, ponieważ odpowiada za regulowanie spraw pomiędzy podmiotami na zasadzie równorzędności. Przepisy w tym przypadku mają zastosowanie zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i prawnych, które często wiąże wspólny interes, praca lub też pokrewieństwo. Zadaniem prawa cywilnego jest określenie właściwych relacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami rynku. Stanowi ono istotną część prawa prywatnego i dzieli się na;

  • prawo ogólne,

  • prawo zobowiązań,

  • prawo spadkowe,

  • prawo własności i inne prawa rzeczowe.

Warto mieć na uwadze, że prawo cywilne obejmuje także inne części znajdujące poza kodeksem cywilnym, na przykład prawo własności przemysłowej i prawo autorskie.

Zabezpieczenie interesów klientów

Prawo cywilne obejmuje bardzo szeroki zakres działań osób fizycznych i prawnych, dlatego bardzo ważne jest, by właściwie definiować i stosować wszystkie przepisy, które się w nim znajdują. Jak sugeruje Urszula Zajko prowadząca własną Kancelarię Adwokacką, pomoc specjalisty jest często koniecznością, szczególnie w sytuacji, gdzie wymagane jest sporządzenie konkretnych umów lub innych dokumentów. Współpraca z kancelarią gwarantuje, że zostaną one sprawnie i rzetelnie przygotowane. Klienci mogą liczyć również na doradztwo w sprawie zmian zapisów w umowach. Jednak pomoc adwokata nie ogranicza się jedynie do spraw związanych z dokumentacją, ponieważ specjaliści reprezentują klienta podczas postępowań sądowych i pomagają w dochodzeniu roszczeń pieniężnych powstałych na skutek wyrządzonych szkód.